Makaleler

NEDEN KASPERSKY?

KASPERSKY NEDİR?

Kaspersky, 1997’de Moskova’da Yevgeni Kaspersky, Natalya Kaspersky, Vadim Bogdanov ve Alexey De-Monderik tarafından kurulan, Rusya menşeili bir siber güvenlik firmasıdır. Kurulduğundan itibaren siber güvenliğe olan yenilikçi yaklaşımları ile sürekli karşımıza yeni teknolojilerle ve ürünlerle karşımıza çıkmaktadır. Dünyayı kasıp kavuran saldırılara (bkz. Stuxnet) karşı aldığı önlemler ve aksiyonlar ile adını duyuran Kaspersky, genellikle anti virüs ürünleri ile bilinmektedir. Fakat günümüzde Kaspersky’nin konumu, anti virüs ürünü olmanın çok daha ilerisindedir. Siber güvenliğe getirdikleri yeni soluk ile gelişmiş hedefli saldırıları tespit eden ve engelleyen anti virüsün üzerine ek olarak sundukları çözümler de bulunmaktadır.

Resim 1: Kaspersky

KASPERSKY ÜRÜN YELPAZESİ

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, Kaspersky her ne kadar anti virüs çözümü ile bilinse de anti virüsün üzerine geliştirdikleri birçok ürün bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

  • Kaspersky Endpoint Security for Business ve Kaspersky Endpoint Security for Business Cloud: Kaspersky’nin uç nokta çözümüdür. Atası anti virüstür. Fakat günümüzdeki konumu itibari ile anti virüsten çok daha fazla parametre ile çalışmaktadır. Bu çözüm, aynı zamanda kurumsal ve bireysel bir çözümdür.

Bu çözüm ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz: https://elfanet.com.tr/tr/main/article/kaspersky-endpoint-security-for-business-nedi/2

  • Kaspersky Security Network: Kaspersky’nin bulut tabanlı istihbarat servisidir. Bu servis sayesinde Zero Day ve APT saldırılarına karşı sezgisel analiz yapılabilmektedir.

  • Kaspersky Endpoint Detection and Response (EDR) ve Kaspersky Endpoint Detection and Response: İşletmenizi gelişmiş tehditlere karşı mümkün olan en erken aşamada savunmak için önleyici teknolojilerin uç nokta tespit ve yanıt özellikleriyle desteklenmesi büyük önem taşır. Kaspersky EDR, uç noktalarınızın hedef alındığı gelişmiş tehditlerle mücadele eden özel bir çözümdür. Bu çözüm, dünya lideri Kaspersky Endpoint Security koruma çözümümüzle aynı aracıyı paylaşır. Kaspersky EDR, kurumsal ağdaki tüm uç noktalarda kapsamlı görünürlük sağlar ve karmaşık tehditlerin hızlı bir şekilde keşfedilmesi, önceliklendirilmesi, araştırılması ve etkisiz hale getirilmesi için rutin görevleri otomatikleştirir.

Bu çözümler ile ilgili makalelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

https://elfanet.com.tr/tr/main/pages/edr-ve-kaspersky-edr-kata-platformu-cozumleri

https://elfanet.com.tr/tr/main/pages/kaspersky-edr-optimum

  • Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP): Bilgisayar tabanlı eğitim programlarımız, alışkanlıkları değiştirir ve farkındalık eğitimlerinin asıl hedefi olan yeni davranış biçimlerinin oluşturulmasını sağlar. Kaspersky Security Awareness eğitim portföyü şunları kapsar: Automated Security Awareness Platform (ASAP): Çalışanlar için farkındalık eğitimi. Çalışanların, her geçen gün sağlam siber hijyen becerileri kazanmasını sağlar; Cybersecurity for IT Online (CITO): Genel BT uzmanları için eğitim. Uzmanların, olası bir saldırı senaryosunu tanımak ve olay verilerini toplamak konusunda pratik beceriler geliştirmesini sağlar ve Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS): Karar vericiler için siber güvenlik oyunu.

Bu çözüm ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz;

https://elfanet.com.tr/tr/main/article/k-asap-nedir/4

  • Kaspersky Automated Targeted Attack Platform (KATA): Hedefli saldırıların sayısı ve kalitesi sürekli olarak artmaktadır. Yeni ortaya çıkan bu tehditlerle mücadele etmek için güvenlik sistemlerinizi sürekli olarak uyarlamanız gerekir. Kaspersky Anti Targeted Attack, tamamen otomatik veri toplama, analiz ve korelasyon özellikleriyle ağ düzeyinde gelişmiş tehdit tespitine odaklanır ve tehdit kapsamının detaylı olarak anlaşılmasını sağlar. Bunun sonucunda kurumsal altyapınız karmaşık tehditlere ve hedefli saldırılara karşı etkili bir şekilde korunur ve ek kaynaklara ihtiyaç duyulmaz.

  • Kaspersky Threat Intelligence: Günümüzün siber tehditleriyle mücadele etmek için tehdit aktörlerinin kullandığı 360 derece görüş açısı sağlayan taktikler ve araçlar gereklidir. Bu istihbaratın oluşturulması ve en etkili önlemlerin belirlenmesi ise sürekli tetikte olmayı ve üst düzey uzmanlığı gerektirir. Veri madenciliği için kullanılabilecek petabaytlarca veri, gelişmiş makine öğrenimi teknolojileri ve eşsiz küresel uzman havuzu ile Kaspersky Lab, dünyanın dört bir yanından en son tehdit istihbaratını sunarak sizleri daha önce hiç görülmemiş siber saldırılardan bile korumak için çalışır.

  • Kaspersky Secure Mail Gateway: Kaspersky’nin mail güvenliğini kapsayan bir üründür.

  • Kaspersky Industrial Cyber Security (ICS): Günümüzde IT’nin yanında OT Kavramı da devreye girmiştir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti akımı bu sistemlerin güvenliği kavramını da ortaya çıkarmıştır. Kaspersky, bu ürün sayesinde endüstri ve SCADA Sistemlerinin güvenliğini sağlamaktadır.

  • Kaspersky Hybrid Cloud Security: Hibrit Bulut Güvenliği, kuruluşların iş yüklerini sanallaştırması veya buluta taşıması sırasında dijital dönüşümü kolaylaştıran ve güvenliği sağlayan bir çözümdür. Patentli Hafif Aracı teknolojisi, güvenlik işlevinin merkezileştirilmesini ve akıllı optimizasyonunu sağlayarak hipervizör kaynak kullanımını önemli ölçüde azaltır. Çok çeşitli sanallaştırma, kapsayıcı ve herkese açık bulut platformlarıyla yerel entegrasyon sayesinde altyapının tamamında tutarlı görünürlük ve kontrol sağlanır. Aynı konsoldan yönetilen çok sayıda güvenlik teknolojisi, çeşitli ortamlarda günlük risk yönetimini kolaylaştırır.

Bu çözüm ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz:

https://elfanet.com.tr/tr/main/article/kaspersky-hybrid-cloud-security-nedir/14

KASPERSKY’NİN DÜNYADAKİ YERİ

Kaspersky, Rusya menşeili bir firma olmasına rağmen dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde ofisleri ve arge merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca Kaspersky, anti virüs ve diğer çözümlerinin başarısı ile öne çıkmaktadır. Gartner gibi saygın derecelendirme kuruluşlarından yüksek başarı skorlarına layık görülmüştür.

Resim 2: Bağımsız test ve inceleme sayısı.

Resim 3: Kaspersky’nin derecelendirme dünyasındaki yeri

Resim 4: Kaspersky’nin derecelendirme dünyasındaki yeri (devamı)

KİMLER VEYA HANGİ KURULIŞLAR İÇİN UYGUNDUR?

Kaspersky, kurumsal veya bireysel olan tüm kullanıcılar ve kurumlar için ya da siber tehdide maruz kalan herkes için uygundur. Kaspersky, geniş ürün yelpazesi sayesinde her sektör ve her kurum için, her ihtiyaca yönelik siber güvenlik konusundaki ihtiyaçları karşılayabilmektedir.

Hazırlayanlar: Mehmet Özyiğit, Mihail Frolov

Kapak Tasarımı: Mutfak Yapım