Makaleler

KASPERSKY MOBİLE DEVİCE MANAGEMENT NEDİR? BÖLÜM 2: ANDROİD

KASPERSKY MOBİLE DEVİCE MANAGEMENT NEDİR? BÖLÜM 2: ANDROİD

Bir önceki makalemizde sizlere Kaspersky Mobile Device Management yani MDM’in ne olduğundan ve IOS işletim sistemi için kapsamını anlatmıştık. Bu haftaki makalemizde ise Mobile Device Management’ın Android işletim sistemi için geçerli olan kapsamı ele aldık. Bu makalemizi okumadan önce bölüm 1’i okumanızı tavsiye ederiz. Bölüm 1’e ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://elfanet.com.tr/tr/main/article/kaspersky-mobile-device-management-nedir-bolu/22

GİRİŞ

MDM’in Android modülünde IOS’a göre daha farklı şeyler yapmaktayız. Öncelikle IOS işletim sisteminde Kaspersky MDM, bir yönetim profili şeklinde çalışırken Android modülünde ise güvenlik uygulaması olarak çalışmaktadır. Çalışan bu uygulamanın ismi “Kaspersky Endpoint Security for Android”dir. Genel olarak Android modülünün yapısı bu şekildedir. Güvenlik tarafındaki sağladığı imkanları inceleyelim.

GÜVENLİK MODÜLLERİ

Tarama: Bu modülümüzde Android cihazlar üzerinde tarama yapabilmekteyiz. Yapılan bu tarama adware, otomatik arama ve risk oluşturacak zararlı yazılımları tespit eder. Resimde gördüğünüz üzerine tehditin tespitinde silme, es geçme, karantinaya alma ve kullanıcıya sorma olarak 4 farklı seçeneği seçebilmekteyiz. Aynı zamanda zamanlanmış tarama kısmını da burada yapmaktayız.

Resim 1: Tarama modülü

Koruma: Koruma modülünde ise cihazların nasıl korunacağını ve nasıl tepkimeler vereceğini belirtmekteyiz. Koruma kısmında korumayı, derinlemesine koruma modunu, bulut güvenliği modunu ve adware, otomatik arama ve risk oluşturabilecek zararlı yazılımların tespiti modlarını açıp kapatabiliyoruz.

Resim 2: Koruma modülü

Hırsızlık önleme: Buradaki modülde ise cihazınız çalışması durumunda alacağı aksiyonları belirlemekteyiz. SIM izleme özelliğini açarak telefonunuza kısa mesaj gönderebilir ya da SIM kart değişikliğinde telefonu kitleme gibi aksiyonları alabilmektesiniz. Ayrıca hırsızın karşısına çıkacak mesajın şablonunu da ayarlayabiliyorsunuz. Son olarak da bir seferlik cihazı açmak için kullanılacak olan kodun kaç karakterli olabileceğini belirleyebiliyorsunuz.

Resim 3: Hırsızlık önleme modülü

Web koruması: Web koruması modülünde aktifleştirmeniz durumunda 3 farklı mod ile çalıştırabilmektesiniz. Birinci modumuz “aşağıda seçili olan kategorilere erişimi kısıtla”, ikinci modumuz “sadece aşağıdaki listede yer alan sitelere izin ver” ve son modda ise “tüm sitelere olan erişimi engelle” şeklindedir. Seçtiğiniz moda göre “add” tuşuna basarak eklemeler yapmanız gerekmektedir.

Resim 4: Web koruması modülü

Cihaz yönetimi: Buradaki kısımda ise ekran kilitlemesini aktifleştirip ayarlayabilir ve kısıtlamalarda bulunabilirsiniz. Ekran kilitleme kısmında kilidi açmak için bir şifre belirleyebilir ve belirlenen şifrenin uzunluğunu da belirleyebilmektesiniz. Ayrıca parmak izi ile de kilidi açabilmektesiniz. Yalnız bunun için Android 10 veya daha ileri bir işletim sistemine sahip olmanız gerekir. Kısıtlama kısmında ise Wi-Fi erişimini (Anroid 9 ve sonrası), kamera ve bluetooth erişimini engelleyebilirsiniz.

Resim 5: Cihaz yönetimi

Ek özellikler: Burada çağrı ve metin yönetimini, veri transferini ve uygulama bildirimlerini ayarlayabilmekteyiz.

Resim 6: Ek özellikler

Uygulama kontrolü: Burada uygulama listesine uygulama ekleyerek eklenen uygulamalara izin verme ve engelleme işlemleri yapılabilmektedir.

Resim 7: Uygulama kontrol modülü

İş profili: Bu kısımda cihazlar için bir iş profili oluşturmaktayız. Sadece iş profilinde uygulama kontrolünü açma, sadece iş profilinde web korumasını açma, iş profilinden kişisel profile veri transferini engelleme, USB debug modunun aktifleştirilmesini engelleme, iş profilinde bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulama indirmelerini engelleme ve iş profilinde uygulamaların kaldırılmasını engelleme işlemlerini yapmaktayız. Bu ayarlamalar Android versiyon 5 veya daha ileri bir işletim sistemine sahip olan cihazlar için geçerlidir.

Resim 8: İş profili modülü

Samsung KNOX yönetimi: Eğer Android sürümü 5 veya daha ileri işletim sistemine sahip ve KNOX operasyonunu destekleyen bir Samsung telefonu var ise bu modülü kullanabilirsiniz.

Resim 9: KNOX yönetimi

Hazırlayan: Mihail Frolov

Kapak tasarımı: Mutfak Yapım